Ektinlikler/Eylemler

2015 Europe Direct Nicosia için yoğun bir yıl oldu. Merkez bu yıl boyunca AB fon fırsatları ve Yeşil Hat Tüzüğü  hakkında vatandaşları bilgilendirme etkinlikleri, Cumartesi sabahı Çocuk Klübü etkinlikleri, Avupa’da eğitim almak isteyenler için bir eğitim fuarı, bisiklet turları ve  bir de açık hava yaz film festivali düzenledi.

2016 yılında   Merkezin  ara bölgedeki yerinden yararlanmak suretiyle  Kıbrıs’ın siyasi, sosyal ve ekonomik olarak tekrar bütünleşesi yönünde AB’nin sağladığı katkıların tanıtımının yapılacağı yoğun bir etkinlik dönemi  daha  bizi beklemekte.Bu bağlamda,  Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünün ötesine geçip bütün vatandaşlara , yerel düzeyde ve karar mekanizmasındaki kişilerin de katılımıyla  diyalog platformu tesis etmek amacıyla bir dizi bilgilendirme oturumu düzenleyecek ve  Barış Süreci  ile  devam etmekte olan müzakereler hakkında  aytışmalar organize edeceğiz. Benzer bir şekilde, Lefkoşa’nın AB’nin korunmasını mali olarak desteklediği eski şehir merkezindeki ortak kültürel mirasının altını çizmek  ve Kıbrıs’taki bütün toplumların  dayanışmasını destekelemek için eski şehir merkezinde yürüyüş turları organize etmeyi planlamaktayız.  Bu yürüyüş turlarının amacı  vatandaşları sadece şehrin tarihsel olarak zengin ve çok kültürlü yapısıyla tanıştırmak değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir hareketlilik ve taşımacılığın teşvik edilmesini sağlamak ve onlarn sağlıklarına katkı koymaktır.

Avrupa Birliği’nin temel görüş ve değerlerini gençlere tanıtmayı amaçlayan Çocuk Klübü etkinliklerimiz bu yıl da devam edecektir. Ayrıca tüm meslek grubundan vatandaşlara fikirsel diyalog ve sivil katılım için platform oluşturmak amacıyla Avrupa Sinema Gecelerimizi  müteakip  mevcut AB politikalarının temel meselelerinin tartışılacağı  panel organizasyonları bu yılda da devam edecektir.

Bunlara ek olarak Avrupa Günü, Avrupa Hareketlilik haftası kutlamaları ve diğer sivil toplum festivalleri gibi genel kamuya açık etkinlikleri kullanarak vatandaşlara ulaşmaya devam edeceğiz.  Europe Direct Nicosia ofisi haftada 20 saat açık olmaya ve AB programları ile öncelikleri hakkında bedava ve kullanıcı dostu bilgiler sağlamaya 2016 yılında da devam edecektir.